Kuchenna orkiestra. Bo perkusja z garnków to świetny pomysł na zabawę w kuchni!

  perkusja z garnków

  Czasem nie potrzeba wymyślnych zabawek, żeby się dobrze bawić. Wystarczą przedmioty codziennego użytku. Warto rozejrzeć się wkoło za rzeczami, których używamy i odkryć ich inne, zabawniejsze zastosowania. Gdy z takim nastawieniem odwiedzimy kuchnię, może okazać się, że nie tylko mamy w domu miejsce, w którym gotujemy posiłki, ale i miejsce, w którym powstaje… muzyka. Przecież w garnkach nie trzeba gotować. Może powstać perkusja z garnków.

  W zależności od tego, co mamy w zanadrzu, wybieramy różnej wielkości garnki, szklanki, kieliszki, łyżki, miski (drewniane i metalowe). To czego użyjemy, uzależnijmy od wieku dziecka. Niektóre rzeczy np. noże, czy tarka, nie nadają się zupełnie, inne jak kieliszki, czy szklanki mogą służyć za instrument starszym dzieciom. Natomiast z garnków i łyżek może korzystać już siedzące niemowlę.

  Perkusja z garnków

  Pierwszy instrument, a raczej kilka instrumentów to perkusja z garnków. Ustawiamy różne garnki – różniące się wielkością, kształtem, materiałem. Obok kładziemy łyżki- drewnianą i zwykłą metalową. Razem z dzieckiem sprawdzamy, co wydaje jaki dźwięk. Kolejną perkusję można wykonać z misek. Jeśli dziecko jest młodsze – ograniczamy się do plastikowych lub metalowych. Jeśli starsze – można wykorzystać szklane i ceramiczne. Kolejne dźwięki to uderzanie łyżek o siebie. Sprawdźmy z dziećmi, jaki dźwięk wydadzą.

  Kieliszki w ruch!

  Starsze dzieci mogą zagrać na kieliszkach. Należy napełnić kieliszki wodą i mokrym palcem jechać po ich krawędzi. W zależności od tego ile wody jest nalane, kieliszki będą wydawać różne dźwięki. Na początek można wypełnić dla porównania trzy kieliszki. Jeden prawie do pełna, drugi do połowy, a w trzecim nalać najmniej. Kieliszki z najmniejszą ilością wody wydają najwyższe dźwięki.

  Szklane kieliszki

  Wykorzystaj to, co masz pod ręką!

  Co jeszcze wydającego dźwięki można znaleźć w kuchni? Na przykład butelkę z wodą. Potrząsając nią wydamy dźwięk chlupania. Z kolei przykładowa torebka ryżu bądź kaszy, będzie brzmieć jak grzechotka. Poskrobana deska do krojenia, czy ubijaczka także wydają ciekawe dźwięki. Z pewnością można znaleźć jeszcze wiele rzeczy kuchennych, które nadadzą się do stworzenia własnej orkiestry. Jest to dobre zajęcie, także wtedy gdy chce się spędzać czas z dzieckiem, a jednocześnie ugotować obiad. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną wolne garnki.