Kolorowe kamienie – malowanie kamieni zabawa dla małych artystów

  malowanie kamieni zabawa

  Niezależnie od tego, czy spędzasz wakacje w mieście, na wsi, czy na plaży, zawsze możesz je znaleźć. Mowa oczywiście o kamieniach. Najłatwiej zapewne o nie właśnie nad morzem, na plaży, ale i w parku nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem jakichś ciekawych okazów. Malowanie kamieni zabawą dla małych artystów!

  Zabawa ma dwa etapy, dzięki czemu można ją rozbić na dwa dni. Pierwszy etap – zbieranie kamieni. Do tego potrzebujemy tylko dobrej pogody, wiaderka do zbierania kamieni (może być też solidniejsza torebka) i miejsca, w którym w miarę łatwo znaleźć różnorodne kamienie. Jeśli nie znacie takiego miejsca, możecie rozbić zabawę na trzy etapy – pierwszym będzie w tym wypadku poszukiwanie miejsca, gdzie jest dużo kamieni. Gdy już znajdziemy takie miejsce, poszukujemy konkretnego rodzaju kamieni.

  Jakie kamienie?

  Muszą być w miarę duże i dosyć płaskie. Chodzi o to, żeby na tych kamieniach móc później namalować farbami różne rzeczy – w zależności od naszego pomysłu. Warto zastanowić się wcześniej, co chcemy malować, bo od tego może zależeć jakich kamieni potrzebujemy. Oczywiście to nie wymóg. Można najpierw pozbierać kamienie, a potem wymyślić, co na nich namalujemy. Zbieramy dużo kamyków, które naszym zdaniem się nadadzą. Najlepiej niech dziecko samo wybiera, my możemy służyć mu radą i towarzyszyć, ale nie zdominujmy zabawy. Nasz maluch sam wie najlepiej, jakich kamieni może potrzebować.

  Malujemy!

  Gdy nazbieramy materiałów, pora na kolejny etap zabawy – malowanie kamieni. Dlaczego czasem warto rozbić zabawę na dwa dni? Ponieważ malować kamienie można i w domu – to dobre zajęcie, gdy pogoda nie dopisze i nie można wyjść na zewnątrz. Ale jeśli jest ładnie i dziecko nie może doczekać malowania, to nie trzeba przecież robić tego w domu. Na świeżym powietrzu też da się malować. Potrzebujemy tylko kubka z wodą, farb i pędzli. Istnieją specjalne farby do malowania po kamieniach, ale sprawdzą się także zwykle plakatowe. Przed przystąpieniem do pracy myjemy kamienie z piachu i ziemi, a następnie osuszamy. Podczas malowania pamiętajmy, aby nakładając warstwę farby na farbę, zaczekać aż trochę przeschnie – dzięki temu unikniemy rozmazania, czy wymieszania kolorów.

  Co można namalować na kamieniach?
   • Zwierzątka – mogą to być zwierzęta które spotkaliśmy podczas szukania kamieni, lub takie na jakie tylko dziecko ma ochotę.
   • Kwiatki lub inne ozdoby takie jak serduszka, słońce, chmurki.
   • Części ciała – np. Nos, na każdym kamieniu po oku, usta, uszy. Można potem układać z nich różne twarze.
   • Kropki, takie jak w grze domino – stworzenie własnego domina to doskonały pomysł na pokazanie dziecku, że zabawki można zrobić samemu
   • Literki – do układania wyrazów
   • Cyferki i znaki działań które można potem używać do nauki dodawania i odejmowania

  Wykorzystaj je mądrze!

  Gdy skończymy malować, czekamy aż kamienie wyschną i wtedy możemy je schować, wystawić gdzieś w widocznym miejscu, zrobić z nich ozdobę do ogrodu, dać komuś w prezencie, albo mniejsze wykorzystać jako pionki w grach.