Jak nauczyć dziecko, żeby samo się bawiło? Przydatne wskazówki

  ak nauczyć dziecko żeby samo się bawiło

  Twoje dziecko wymaga ciągłej uwagi? Nie potrafi nawet na moment zająć się samo i potrzebuje Twojej bliskości? Dowiedz się, jak nauczyć dziecko, żeby samo się bawiło.

  Nie wszystkie dzieci potrafią same się sobą zająć. Część bardziej potrzebuje rodziców przy zabawie, część mniej. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi się bawić samodzielnie, spróbuj wykorzystać poniższe sposoby. Być może pomogą Ci one zyskać chociaż chwilę.

  Poświęć dziecku uwagę

  Zanim zostawisz dziecko, aby bawiło się same – spróbuj usiąść i poświęcić jakiś czas tylko i wyłącznie jemu. Wyłącz telefon, odstaw na bok obowiązki. Spróbuj wygospodarować w ciągu dnia chociaż chwilę taką, podczas której będziesz tylko dla dziecka.

  Zacznij zabawę

  Zanim odejdziesz i zostawisz dziecko, aby bawiło się samodzielnie – przysiądź i rozpocznij zabawę z maluchem. Możesz pokazać mu, co może robić, posiedzieć z nim chwilkę. Następnie poinformuj, że idziesz załatwić swoje sprawy i że może dalej się bawić.

  Dobrze wybierz zabawki

  Po pierwsze – nie wyjmuj mnóstwa zabawek. Weź jeden rodzaj, ale za to taki, który może zająć dziecko na dłużej np. klocki, tory z pociągami, ciastolinę. Mała podpowiedź – zabawki elektroniczne zazwyczaj nie starczają na długo, a z kolei tablety, komputery i telewizja nie angażują dziecka, przez co nie można powiedzieć, że nauczy się bawić samo. Owszem zajmie się i najprawdopodobniej przestanie potrzebować jakiegokolwiek dorosłego. Jednak nie o to chodzi, by dziecko “wyłączyć”, ale by potrafiło spędzać czas samodzielnie i kreatywnie.

  Stopniowo zwiększaj czas poświęcony na samodzielną zabawę

  Jeżeli dziecko nie jest przyzwyczajone do tego, że bawi się samo, to nie rzucaj go na głęboką wodę.  Zacznij od wytłumaczenia dziecku, że musisz coś zrobić, ale niedługo wrócisz. Możesz ustawić alarm, który po określonej ilości minut zadzwoni i obiecać, że wtedy wrócisz do zabawy z dzieckiem. Stopniowo zwiększaj ten czas, aby dziecko coraz dłużej spędzało czas na samotnej zabawie.

  Bądź na wyciągnięcie ręki

  Nawet jeśli dziecko będzie się bawiło samo – bądź w okolicy, żeby maluch czuł, że nie jest sam i wiedział, co się z tobą dzieje. To da mu poczucie bezpieczeństwa.

  Reaguj

  Reaguj, gdy dziecko chce się czymś pochwalić. Pochwal go, obejrzyj, co zrobił, lub jak się bawi, zadaj krótkie pytanie, które udowodni Twoje zaangażowanie, nim wrócisz do swoich zadań.

  Nie przeszkadzaj

  Gdy już maluch zajmie się swoimi sprawami, to nie przeszkadzaj mu. Nikt nie lubi, gdy się mu przeszkadza. Dlatego pozwól dziecku na swobodną zabawę. Nie wtrącaj się, nie narzekaj na bałagan. Posprzątajcie wszystko wspólnie, już po zabawie.

  Posiadaj więcej dzieci 🙂

  Ostatnia rada z przymrużeniem oka, ale prawda jest taka, że przy niemowlaku, którym mama musi się zajmować, starsze dziecko szybko uczy się samodzielności w zabawie. W końcu mama nie ma już tyle czasu na zabawę, co kiedyś. Gdy dzieci podrosną, to same będą się ze sobą bawić i nie będziesz im aż tak potrzebna. No chyba, że po to, żeby rozwiązywać spory… 😉