Cytrynowy wulkan – eksperyment, który pachnie orzeźwieniem

  cytrynowy wulkan eksperyment

  Cytrynowy wulkan – eksperyment naukowy dla dziecka, który uwolni w całym domu zapach świeżych cytrusów. Poza tym bądźmy szczerzy – jest równie magiczny dla dzieci, jak i rodziców. A do tego wszystkiego – naprawdę prosty.

  Co potrzebujemy, by wykonać eksperyment?

  • dwie cytryny
  • sodę oczyszczoną
  • ewentualnie barwniki
  • duży plastikowy pojemnik, miskę lub folię malarską (jeśli nie chcemy za dużego bałaganu)
  • łyżeczka i łyżka

  Przygotowanie do eksperymentu – zadanie dla rodzica

  Z jednej z cytryn wyciskamy sok do szklanki i odstawiamy na bok. W drugiej wycinamy stożek, starając się, aby zostawić jak najwięcej soku. Przygotowujemy pozostałe potrzebne rzeczy – miskę, pojemnik lub folię, sodę, łyżki i barwniki. Na środku stawiamy wydrążoną cytrynę.

  Tworzymy cytrynowy wulkan

  Do cytryny wlewamy barwnik lub barwniki. Następnie wsypujemy łyżeczkę sody.Dolewamy sok ze szklanki i mieszamy drugim końcem łyżki.
  Soda pod wpływem kontaktu z sokiem z cytryny zaczyna się pienić.To chyba najbardziej pachnący wulkan na świecie 😉Piana okazała się równie atrakcyjna, co sam “wybuch” i posłużyła jeszcze przez chwilę do zabawy – rysowania po pudełku.

  Cytrynowy wulkan to fajny i prosty eksperyment naukowy, który można wykonać już z kilkulatkiem. Nasz niemowlak również był zafascynowany tym, że coś się dzieje i pachnie, także to dobra zabawa dla całej rodziny.